Nowe DASy od OWC

Radek Nimal - Sunday, 19 January 2020, 23:58

Other World Computing przedstawił dwa nowe modele magazynów danych podłączonych bezpośrednio do komputera – zewnętrznych macierzy ThunderBay 8 oraz ThunderBay FLEX 8.
Firma znana doskonale z przygotowywania napędów dla komputerów Apple Mac przygotowała dwie nowości. ThunderBay 8 to zewnętrzna, ośmiozatokowa macierz RAID (górne zdjęcie) komunikująca się z komputerem za pośrednictwem szybkiego złącza ThunderBolt 3. Można w niej umieścić napędy 2,5- lub 3,5-calowe bez potrzeby stosowania adapterów. Mogą to być zarówno tradycyjne dyski twarde HDD jak i półprzewodnikowe SSD.


Konfiguracja macierzy RAID pozwala na redundancję i/lub przyspieszanie pracy. Dodatkowo obsługa SoftRAID pozwala na mieszanie różnych napędów o różnej pojemności i wydajności. Maksymalnie można umieścić w jednym urządzeniu 112 TB surowej przestrzeni, co pozwala, wykorzystując możliwość łączenia łańcuszkowego do 5 kolejnych urządzeń z jednego ThunderBay 8 uzyskać 672 TB. W testach uzyskano prędkość transferów wynoszącą 2 586 MBps. Dodatkową ciekawostką jest wyposażenie urządzenia w port DisplayPort 1.2 pozwalający na bezpośrednie podłączenie monitora 4K do DASa.


OWC ThunderBay 8 pojawi się w bieżącym kwartale w handlu w konfiguracjach bez napędów lub z napędami o pojemności od 16 TB do 112 TB. Ceny zaczną się od 1 228,99 USD.


ThunderBay FLEX 8 to nowość w ofercie OWC. Również posiada 8 zatok, ale 4 dolne pozwalają na instalację zwykłych napędów 2,5- lub 3,5-cala SATA III 6 Gbps, natomiast 4 górne zatoki obsługują urządzenia U.2 lub PCIe 3.0 oraz 2,5- i 3,5-calowe SATA. Pozwala to na wysoką uniwersalność i swobodne wykorzystanie różnych posiadanych napędów. Obsługa SoftRAID pozwala na wykorzystanie ich potencjały mimo różnić w pojemnościach i transferach.


W testach urządzenie osiąga prędkość transferów do 2 750 MBps przy połączeniu Thunderbolt 3. Dodatkowo posiada wyjście video DP 1.4 pozwalające na podłączenie dwóch monitorów 4K lub jednego 8K. Posty USB-C i USB typu A umożliwiają bezpośredni transfer plików z i na DAS bez pośrednictwa komputera. Możliwości takie daje też wbudowany czytnik SD 4.0 i CFexpress pracujący z prędkością do 985 MBps.


ThunderBay FLEX 8 również pojawi się w handlu w pierwszym kwartale bieżącego roku. Dostępny będzie w konfiguracjach bez napędów lub z dyskami o pojemnościach od 16 TB do 112 TB. Ceny na razie nie są znane.


Źródło: OWC

Tagi: , , , ,

Komentarze są wyłączone

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.