JPEG-owy wirus?

admin - Saturday, 06 August 2005, 20:37

Eksperci z Kaspersky Labs ostrzegli, że autorzy wirusów są już blisko stworzenia "złośliwego programu", który będzie automatycznie infekował system Windows poprzez stary błąd w module odpowiedzialnym za obsługę grafiki w formacie JPEG. Taki wirus mógłby rozprzestrzeniać się poprzez pliki graficzne - do infekcji wystarczyłoby wyświetlenie na komputerze obrazka.


Jak informuje serwis ZDNet.co.uk, pracownicy rumuńskiego oddziału firmy Kaspersky Labs już w miniony weekend przechwycili pierwsze egzemplarze konia trojańskiego, który rozprzestrzeniał się poprzez błąd w Windows związany z obsługą formatu JPEG.
Uaktualnienie, usuwające tę lukę Microsoft udostępnił już w ubiegłym roku - jednak znaczna liczba użytkowników z pewnością wciąż go nie zainstalowała, więc ich systemy są podatne na atak. Doświadczenie pokazuje zresztą, że najgroźniejsze robaki rozprzestrzeniały się poprzez błędy w oprogramowaniu, na które dużo wcześniej udostępniono patche - tak było np. z Blasterem.
Odkryty przez ekspertów z Kaspersky Labs trojan nie potrafił się sam rozprzestrzeniać - bardzo prawdopodobne jest jednak, że wkrótce w Sieci pojawi się robak lub wirus, który zostanie wyposażony przez swojego twórcę w taką umiejętność. Taki "insekt" może być niezwykle groźny - do zarażenia nim wystarczyłoby wyświetlenie treści e-maila, zawierającego odpowiednio spreparowaną grafikę lub wejście na stronę WWW zawierającą taki obrazek. Dlatego też użytkownikom zaleca się zainstalowanie wszelkich niezbędnych uaktualnień dla systemów Windows - najprostszym sposobem zaopatrzenia się w nie jest skorzystanie z mechanizmu Microsoft Update.


Źródło: Digit.pl

Tagi:

Komentarze (0)
 1. mroweczek pisze:

  buuuuuuuuuuuu a jak ktos ma taka specjalna 😛 wersje systemu to jak ma sobie pobrac to uaktualnienie?? Ostanio przeciez pojawila sie wtyczka sprawdzajaca legalnosc windy …
  Chyba trzeba bedzie zgrac conieco…

 2. Arnold pisze:

  @mroweczek
  To proste pozbyæ siê takiej specjalnej wesji i zainstalowaæ legaln± wersje

 3. ferges pisze:

  co to znaczy, bo jako¶ nie rozumiem
  "pracownicy rumuñskiego oddzia³u firmy Kaspersky Labs ju¿ w miniony weekend przechwycili pierwsze egzemplarze konia trojañskiego"
  Przecie¿ program komputerowy to nie paczka z bomb±.

 4. NeoFighter pisze:

  @ferges

  a co ma "…paczka z bomb±…" do tego :)??????

 5. seksoteka pisze:

  "…do infekcji wystarczy³oby wy¶wietlenie na komputerze obrazka."

  Czyli je¶li user nie bêdzie bezmózgiem, jego komp jest bezpieczny. Ale ju¿ zacieram r±czki na sam± my¶l, jak mi siê w pracy bêdzie telefonik grza³ hehehe.

 6. Tipros pisze:

  @seksoteka

  Wystarczy otwarcie grafiki na stronie internetowej i Twój komputer te¿ lezy ….

  @ferges

  Wiesz mniej wiêcej jak funkcjonuje trojan i wirus ???

 7. ferges pisze:

  nie rozumiem s³owa przechwyciæ. wg s³ownika jêzyka polskiego:
  "zabraæ co¶, co jest przeznaczone dla kogo¶ innego, pochwyciæ w drodze przed celem, wzi±æ co¶ uprzedziwszy wspó³zawodników"

 8. Szafran pisze:

  przeciez to slowo niekoniecznie musi byc uzyte w zwiazku z rzecza… dane tez sie przechwytuje

 9. Brambus pisze:

  Tiaaaa – debilków, którzy zatrzymali siê w rowoju pomiêdzy bakteri± a cz³owiekiem nie brakuje i siedz± oni i my¶l±, my¶l±… a "radosnym" wynikiem ich przemy¶liwañ jest oddanie cze¶ci ich przodkom poprzez stworzenie kolejnego wirusa. Uciakam z powrotem na drzewo, tam jest jednak bezpieczniej 😉

 10. Brambus pisze:

  Aha – nie s±d¼cie, ¿e jak mi wy³±czycie pr±d, to odejdê od komputera – bêdê przy nim tkwi³ przy ¶wieczkach 🙂

 11. Lesli pisze:

  a w pewnej spokojnej wsi stra¿acy sami wzniecali po¿ary, by mieæ co robiæ 😉

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.