Jak traciliśmy dane w 2005 roku

Bartek Wróbel - Friday, 31 March 2006, 07:08

Pogryzienie, wymioty, a nawet przewiercenie to niektóre z przyczyn utraty informacji w zestawieniu dziesięciu najbardziej oryginalnych przypadków utraty danych w 2005 roku. Ranking zawiera opis prawdziwych spraw z jakimi mieli do czynienia w poprzednim roku w Polsce i na świecie specjaliści Ontracka - wiodącej firmy odzyskiwania danych i dostarczania elektronicznych środków dowodowych.


"Do Ontracka globalnie trafia ponad 100 tys. zapytań o odzyskiwanie danych rocznie. Wśród rozwiązywanych spraw znajdują się i takie, które wzbudzają podziw, a czasem uśmiech naszych ekspertów. Od 2004 roku zdecydowaliśmy wybierać najciekawsze z nich i prezentować je opinii publicznej" – powiedział Marcin Musil, dyrektor zarządzający Ontrack Odzyskiwanie Danych
Ranking najbardziej nietypowych przypadków utraty danych 2005 roku wg Ontrack:
10. Rozwód albo zdjęcia – mężczyzna porządkując pliki w komputerze usunął galerię wszystkich zdjęć swoich dzieci. Małżeństwo nie zdecydowało się wcześniej na wywołanie zdjęć. Żona dowiedziawszy się o całej sprawie zagroziła rozwodem, jeśli mąż nie odzyska usuniętych fotografii.
9. Nie próbuj tego w domu – użytkownik komputera utraciwszy dane postanowił odzyskać je samodzielnie. W tym celu rozłożył na części składowe cały dysk twardy. Poszczególne elementy nośnika – każdy w odrębnym woreczku – trafiły do laboratorium Ontracka z prośbą o powtórne złożenie i odzyskanie danych.
8. Cierpiąca z powodu gliny – pisarka przemeblowując swoje biuro upuściła na otwarty laptop kilkukilogramowe ozdobne gliniane naczynie. Na komputerze od pięciu lat pisała książkę. Wśród utraconych danych znalazły się też unikatowe skany liczącego 150 lat drzewa genealogicznego jej rodziny.
7. Utracona polska sztuka – w poprzednim rankingu Ontracka najoryginalniejszym przypadkiem utraty danych uznano sprawę zniszczenia przez tragarza zdjęć Krzysztofa Wielickiego z jego wyprawy w Himalaje. Doświadczenie pokazuje, że cenne prace można stracić nawet w bardzo przyjaznych warunkach. Przekonał się o tym znany polski artysta – Ireneusz Betlewicz, który wskutek błędu systemu utracił pisaną książkę oraz ilustracje do niej. Bez pomocy specjalistów Ontracka książka nie ukazałaby się w terminie. Odzyskane prace artysty można obejrzeć pod adresem www.ontrack.pl/betlewicz
6. Wiercący problem – specjaliści jednego z laboratoriów Ontracka otrzymali zlecenie odzyskania danych z napędu RAID (połączonych ze sobą kilku dysków twardych). W czasie pracy zorientowali się, że w napędzie brakuje jednego nośnika. Poinformowali o tym firmę zlecającą. Okazało się, że jej informatycy uznając, że odzyskanie danych z tego nośnika jest niemożliwe, wyrzucili dysk do zsypu wcześniej przewiercając go na wylot zgodnie z polityką bezpieczeństwa firmy. Procedury firmy okazały się skuteczne. Dane odzyskano tylko z nienaruszonych wiertłem nośników.
5. Kość niezgody – pies jednego z klientów Ontracka wziął pamięć przenośną pozostawioną na biurku za zabawkę do gryzienia. Specjaliści odzyskali wszystkie dane, pomimo licznych śladów pogryzień, których sprawcą był rodzinny pupil.
4. Minnesota Twins – jeden z menedżerów Minnesota Twins – klubu zawodowej ligi futbolu amerykańskiego uszkodził laptop, w którym znajdowały się statystyki klubowe, włącznie z obserwacjami dotyczącymi potencjalnych transferów i naboru nowych zawodników. Dane udało się odzyskać. Od tej pory personel klubu zobowiązany jest do zgłaszania w Ontrack każdego problemu związanego z brakiem dostępu do danych.
Wśród trzech najoryginalniejszych przypadków z jakimi w 2005 roku mieli do czynienia specjaliści Ontracka znalazły się:
3. Kochanie wypiorę twoje spodnie – zrozpaczony użytkownik przenośnej pamięci zwrócił się do Ontracka o odzyskanie danych. Dzień wcześniej, przekazując spodnie do prania nie wyciągnął z kieszeni swojej pamięci przenośnej. Żona wybrała tryb z wirowaniem i suszeniem. Wszystkie dane zostały zwrócone klientowi.
2. La Cucaracha – w nadziei na znalezienie bardzo ważnych danych firmowych klient Ontracka postanowił uruchomić nieużywany od 10 lat laptop przetrzymywany w magazynie. Ponieważ urządzenia nie dało się włączyć zlecił ekspertyzę Ontrackowi. Po otwarciu obudowy specjaliści zobaczyli dziesiątki martwych i rozkładających się karaluchów. Po oczyszczeniu komputera dane odzyskano.
(Najmłodszy) zwycięzca rankingu Ontracka:
1. Odbiło mi się – mama miesięcznej dziewczynki po nakarmieniu przełożyła przez ramię dziecko, żeby mogło mu się odbić. Dziewczynce odbiło się tak mocno, że cała zawartość posiłku wylądowała na otwartym laptopie mamusi. Urządzenie przestało działać. W ten niefortunny sposób dziewczynka została najmłodszym w historii zwycięzcą corocznego rankingu Ontracka. Gratulujemy.
"Ontrack odzyskuje dane z każdego rodzaju nośnika, z każdego systemu operacyjnego i w każdym, nawet najoryginalniejszym przypadku uszkodzenia. Tak wiele możliwości powoduje, że nasza praca jest chyba jedną z ciekawszych, a mobilizacja do pomocy potrzebującym bardzo wysoka" – dodał Marcin Musil.
Ontrack

Tagi:

Komentarze (0)
 1. erneest pisze:

  Be³cik na laptop jest naprawdê the best, aczkolwiek wierc±cy w dyskach te¿ nie s± ¼li 🙂

 2. pepperman pisze:

  ciekawe jaki odsetek tych kwiatkow jest z amerykanskiego gruntu :D. z pewnoscia duzy ;).

 3. pietro_asp pisze:

  Moim zdaniem najlepszy jest numer 9 😀

 4. sobrus pisze:

  mam wrazenie ze najbardziej naraze swoje dane przenoszac je na laptopa. 😀

 5. hubicom pisze:

  te z laptopami to cieniutke jakie¶…
  Jak bym sobie uwali³ laptopa to wyci±gam dysk, podpinam pod przj¶ciówkê USB i jade dalej. Zadna filozofia.

 6. maximus111 pisze:

  Ludzie maj± ciekawe pomys³y. Mój kolega z roku zabra³ do domu dysk tawrdy, chyba wtedy to by³o 6,4 Gb ca³kiem sporo. System z dysku nie rusza³. Dysk chodzi³ g³o¶no. Kolega stwierdzi³, ¿e siê popsu³, rozgrêci³ go, co¶ tam pogrzeba³, zabra³ na wydzia³ i przedmucha³ obudowê sprê¿onym azotem. Potem na wyk³adzie pochwali³ mi siê, jaki jest zdolny i usilnie twierdzi³, ¿e dysk bedzie dzia³a³. Nie ma jak to ¿y³ka mjsterkowicza :-).

 7. Igloo pisze:

  jak dla mnie to tylko wypadki 9 i 6 s± niedoruszenie w domowym zaciszu, ca³a reszta to brak wiedzy i chêci u¿yszkodników.
  10 sam przerabia³em i bez wiekszych problemów odzyzka³em 5GB fotek 🙂

 8. szymony pisze:

  Pranie z wirowaniem ju¿ przerabia³em. Kingstone pomarñczowy typu flash znós³ to ca³kiem dzielnie. Wszystko odzyska³em i co wiêcej karta dzia³a do dzi¶ bezproblemowo.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.