Blu-ray adoptuje AACS, ROM Mark i BD+

admin - Wednesday, 10 August 2005, 11:00

Po tym, jak grupa HD-DVD skomentowała wybór formatu Blu-ray Disc (BD) przez Twentieth Century Fox, pojawiła się odpowiedz ze strony BD.
10736636f26.htmDzisiejszego dnia Blu-ray Disc Association potwierdziła oficjalnie informację krążącą od pewnego czasu, że nowym system ochrony przed kopiowaniem zawartości nośników BD będzie AACS. Dokładnie taki sam system bezpieczeństwa wybrano wcześniej dla płyt HD-DVD. Jednak BDA poszła o jeden krok dalej, adoptując dwa dodatkowe systemy ochrony: BD+ i ROM Mark.
ROM Mark jest technologią opracowaną specjalnie z myślą o piractwie na masową skalę, które według przemysłu filmowego kosztuje ich rocznie 3 miliardy dolarów. Nośniki BD zabezpieczone przy użyciu technologii ROM Mark będą posiadać niewykrywalny dla konsumenta identyfikator we wstępnie nagranej części nośnika. Możliwość dokonania jakichkolwiek zmian na tym obszarze płyty jest możliwa tylko przy wykorzystaniu licencjonowanego sprzętu, w który będą wyposażeni jedynie producenci płyt BD-ROM.
BD+ jest natomiast systemem pozwalającym na szybką reakcję w przypadku pokonania zabezpieczeń któregoś z zastosowanych systemów, pozwalając na dokonywanie dynamicznej aktualizacji skompromitowanego kodu.
W porównaniu do technologii DVD, Blu-ray będzie oferować znacznie bogatszy wachlarz zabezpieczeń i sposobów na walkę z piratami. Jednak jak potoczą się losy nośników BD pokaże czas.

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Salem pisze:

    No walczcie,walczcie, to mo¿e w przysz³o¶ci szary konsument na tym skorzysta.

  2. Szafran pisze:

    eeeeee tam… poprostu soft lamiacy te rzeczy pokaze sie tydzien pozniej… wielka mi roznica – tylko technologia zwiazana z bd bedzie dzieki temu drozsza.

  3. mroweczek pisze:

    nawet jesli BD po jakims czasie bedzie tanie to i tak ktos sie znajdzie i zlamie zabezpieczenia zeby sie po prostu zmierzyc…

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.