Specyfikacja telewizji 8K

Radek Nimal - Monday, 02 September 2019, 13:15

Choć 4K jeszcze nie do końca wyparło Full HD z naszych telewizorów, szczególnie przez niewystarczającą podaż treści, to już 8K Association podała oficjalną specyfikację dla telewizorów 8K.
Upublicznione zostały główne założenia, zaś część szczegółów będzie przekazywana jedynie producentom w ramach przygotować do certyfikacji. Wiadomo, że aby telewizor uzyskał oficjalny znak zgodności ze standardem 8K musi oferować rozdzielczość 7 680 x 4 320 pikseli przy prędkości odświeżania 24, 30 lub 60 klatek na sekundę. Przy tym luminacja musi wynosić co najmniej 600 nitów. Kodekiem dla obrazu jest HEVC a standardem interfejsu HDMI 2.1.


Dane szczegółowe, znane tylko producentom na chwilę obecną, to wymagana głębia kolorów, poziomy czerni i referencja dla bieli, zakres HDR i podpróbkowanie. Miejmy nadzieję, że rozwój technologii urządzeń zmusi szybko dostawców treści do publikacji w nowych standardach, co znakomicie wpłynie na jakość oglądanych przez nas filmów i programów w TV.


Źródło: 8K Assiciation

Tagi: , , ,

Komentarze są wyłączone

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.