NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
* SECUROM *
Strona domowa http://www.securom.com/
Posiadając zabezpieczoną płytę istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafiliśmy na zabezpieczenie SECUROM. Jego starsze edycje bazowały na 96bitowych subkanałach i wykorzystywały fakt, iż niewiele nagrywarek obsługiwało 16 a co dopiero 96 bitowe subkanały. Dziś większość nagrywarek sobie z tym radzi dlatego zabezpieczenie całkiem uległo zmianie.
Zabezpieczenie to możemy rozpoznać nie tylko klasycznie po zawartości płyty ale także po charakterystycznym napisie DADC.
SecuROM jest opatentowaną technologią zabezpieczania płyt, która identyfikuje ‘autentyczny’ CD-ROM po specjalnym mechaniźmie identyfikacji. Podczas procesu tłoczenia Sony DADC jest nakładany elektroniczny ‘odcisk palca’ na szkło który przypisuje unikalny numer dla każdego tytułu CD-ROM.
Istniej kilka metod obejścia zabezpieczenia:
Np. obecnie najprostszy sposób (wg. philambera z cdfreaks) stworzenia wolnej od emulacji działającej (twinpeak) kopii zapasowej płyty pod protekcją securom 4.8/5.x.
Jedynymi potrzebnymi programami są Alkohol 120% oraz A-Ray Scanner.
W skanerze A-Ray jest TwinCreator który pozwala na modyfikację obrazów mdf/mds (właściwy format alcohola) a nie ccd/img/sub (format CloneCD), który jest wymagany przy oryginalnym narzędziu Twinpeak.
Zalety korzystania z tej metody dla każdego kto nie posiada Plextor’ów Premium są oczywiste. Nie potrzebujemy żadnego CloneCD, BlindWrite, Bwa Builder ani żadnego z ich zintegrowanego sterownika czy też ASPI (i potencjalnych konfliktów programowych i problemów blacklistowania) na Twoim systemie.
Zaczynamy...
A. Tworzenie plików obrazu.
1. Po włożeniu płyty, która ma być skopiowana, do napędu uruchom Alcohol i kliknij na “Wizard tworzenia obrazu”.
2. W następnym oknie, wybierz czytnik w którym jest płyta, ustaw prędkość odczytu (może być Max) a typ danych wybierz jako Securom *New (4.x/5.x). Potem kliknij „Next”.
3. Następnie będziesz poproszony o wybranie nazwy obrazu i miejsca do jego zapisania. Po prostu zaakceptuj ustawienia domyślne i kliknij „Start”
4. Wyskoczy okienko proszące o wybranie prędkości dla DPM (Data Position Measurement)
(Wiele osób uważa, ze najlepiej wybrać 1X. Ale w rzeczywistości wiele napędów ma dobre rezultaty przy 12X a przy niższych kiepskie – tak więc zależy jaki macie napęd i sami odpowiednio dobierzcie.), prędkość już wybrana kliknij OK.
5. Kiedy obraz będzie gotowy alcohol wysunie tackę a my klikamy „Finish”
6. Mamy teraz 2 pliki .mds oraz .mdf (tam gdzie je zapisałeś).
B. Patch’owanie plików obrazu.
7. Teraz stworzyłeś pliki obrazu, uruchom A-Ray Scanner i kliknij „options”.
8. Następnie kliknij “TwinCreator” aby otworzyc moduł Twincreatora.
9. Potem kliknij “Select Supported Image”, znajdź folder gdzie zapisałeś obraz i wybierz plik .mdf.
10. Następnie kliknij “Select Media-Description” i wybierz plik .mds.
11. Domyślna opcją kroku Twin Sectora 15 i maximum obrazu 710MB są generalnie ok więc klikamy „start”. Pojawi się okno wskazujące gdzie twinsektory będą wstawione. Kliknij OK. A proces path’owania się rozpocznie. Moduł powie Ci kiedy zakończył pracę a wtedy możesz już nacisnąć OK i go zamknąć.
12. Po patch’owaniu obrazu, dodatkowo oprócz oryginalnych plików, będziesz miał teraz 2 dodatkowe pliki patched .mdf oraz patched .mds gdziekolwiek zapsałeś oryginalny obraz.
C. Wypalanie obrazu po modyfikacji (patched image).
13. Włóż do napędu czyste CD-R/RW i otwórz program Alcohol.
14. Na głównej planszy kliknij prawym przyciskiem myszy na pustej części planszy gdzie .mds oryginalnego obrazu się pojawił i wybierz “Add images...”. Wybierz patched .mds aby dodać go do listy obrazów i zostaw go podświetlonego.
15. Kliknij “Image Burning Wizard”.
16. Na następnej planszy klikamy tylko “Next” ( tu program jedynie pyta czy obraz ma być skasowany po wypaleniu).
17. Następnie pojawi się okno z komunikatem o braku informacji RMPS w źródle i o braku możliwości wykonania kopii przy korzystaniu z tego typu danych (tzn. Securom *New (4.x/5.x). Poprostu kliknij OK a
potem wybierz typ danych jako Securom *New. Następnie wybierz prędkość wypalania (max jest ok. ale jak chcesz możesz zmniejszyć nawet do 8X) i klikamy na przycisk „start”.
18. Potem ukaże się informacja, że rozmiar obrazu nie pasuje do lead-out’u zapisanego w TOC’u i będą do wyboru 3 opcje. Wybierz pierwszą „Keep TOC as on source CD, write until end of image file (recommended)” i kliknij OK.
19. Alcohol wypali “spatchowany” obraz i wysunie pytkę po skonczeniu.
I tyle, posiadasz działającą (twinpeak) kopię zapasową płyty zabezpieczonej securom 4.8x/5.x.
Są niestety napędy, z których nie można zainstalować aplikacji z kopii zapasowej twinpeak (CDRW Plextor, DVD Toshiba i CDRW Asus) pomimo to zawsze możesz zrobić oddzielną kopię instalacyjną wypalając ją po prostu w Nero. Mogą się zdarzyć przypadki, że tak wykonana kopia nie będzie wcale działać w określonych napędach (ale to bardzo rzadkie zjawisko).
Jedną dodatkową zaletą tej metody jest to, że jeżeli masz pecha i kopia nie będzie działać wcale w żadnym z Twoich napędów, zawsze możesz zrobić tradycyjną kopię w Alkoholu z emulacją RMPS poprzez wypalenie niemodyfikowanego obrazu z profilem Securom *New (4.x/5.x).
Tak wypalona płyta z emulacją RMPS powinna także działać w wersji 7.x.
Jeżeli interesuje Was bardziej szczegółowo kopia zapasowa SR7 niestety musicie zaczekać na publikację artykułu poświęconemu tylko i wyłącznie kopiowaniu SR7, nad którym trwają prace.
Przykładowe tytuły zabezpieczonych gier:
SR1 Forsaken
SR2 Panzer Commander
SR3 Moto Racer 2
SR New Diablo 2
SR >4.8 – 5 Half-Life 2
SR 7 GTA San Andreas, Total Overdose
(Wersje zabezpieczeń mogą być inne od wymienionych powyżej zależnie od wersji językowej i państwa, w którym gra była wydana.)
Więcej o zabezpieczeniu, w szczególności o jego starszych wersjach, można się dowiedzieć z naszego artykułu: SecuROM