XFMEXPRESS – NVMe w napędach przenośnych

Radek Nimal - Friday, 30 August 2019, 10:11

XFMEXPRESS – ta dość długa i skomplikowana nazwa przedstawia nową technologię Toshiby pozwalającą na korzystanie z interfejsu logicznego NVMe w urządzeniach przenośnych, wyjmowalnych, podłączanych tylko na określony czas do komputera.
NVMe to specyfikacja rozwijająca możliwości szybkiego interfejsu PCIe pozwalająca na pełne wykorzystanie jego możliwości przez napędy SSD. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na wymianę danych w coraz szerszej gamie urządzeń, jak, wspominając tylko część nowości, ultra mobilne PC, całą game sprzętów IoT czy różnorodne aplikacje wbudowane, szybkie napędy cieszą się zainteresowanie nowych gałęzi przemysłu.


eMMC dotychczas popularnie wykorzystywane w urządzeniach przenośnych już dawno przestały osiągać zadowalające wyniki transferów, opóźnień czy współczynników wydajności. Nowa technologia Toshiby XFMEXPRESS ma temu zaradzić.


Jest to w zasadzie nośnik danych przypominający kartę pamięci. Ma wymiary fizyczne 14 x 18 x 1,4 mm i charakterystyczny, ścięty róg. Niski profil doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie w takich implementacjach, jak tablety, ultrabooki czy też urządzenia nasobne. Interfejs wykorzystywany to PCIe 3.0 x4 z NVMe 1.3 – czyli taki, jak w popularnych najszybszych napędach SSD. Oferuje on teoretycznie transfery do 4 GBps w obu kierunkach. Co więcej nośnik jest zgodny z wchodzącą specyfikacją PCIe 4.0 co pozwoli na dalszy wzrost prędkości. Oczywiście XFMEXPRESS będzie oparty na kościach 3D NAND flash.


Na razie nie wiadomo, jakie implementacje XFMEXPRESS nas czekają. Najważniejszą zagadką jednak jest, jak zostanie nowa technologia przyjęta przez rynek – bo od mnogości zastosowań a nie możliwości technicznych zależy sukces.


Źródło: Toshiba

Tagi: , , ,

Komentarze są wyłączone

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.