Koniec Segwaya

Radek Nimal - Wednesday, 15 July 2020, 12:45

Właśnie kończy się pewna era. Segway PT (Personal Transporter) miał zrewolucjonizować świat. Dziś, po 20 latach zakończono jego produkcję. Rewolucji nie było.

Dean Kamen złożył patent w 1994 roku i uzyskał go w 1997. Potem były kolejne patenty. Spekulowano, że jego pojazd będzie rewolucją ważniejszą niż powstanie Internetu. Nawet Steve Jobs powiedział, że to będzie przełom na miarę powstania komputera osobistego. Miał całkowicie zmienić obraz przemieszczania się, transportu osobistego.

W 2001 roku pojazd Segawy PT zadebiutował. Stał się popularną zabawką możnych i celebrytów. Potem podbił centra handlowe… i właśnie z ochroniarzami jest najczęściej kojarzony. Na rynek trafiały kolejne jego wersje a znajdowane błędy łatano szybko i sprawnie. Kilka wypadków z udziałem Segwayów nie zniszczyły reputacji urządzenia.

Co innego stało się gwoździem do trumny. Urządzenie było ciężkie, więc nie nadawało się do np. wniesienia do szkoły lub biura po dojechaniu na miejsce. Było też drogie – 5 000 USD w dniu premiery i 6 000 USD później to za dużo jak na zabawkę dla dziecka. Szczególnie przy zasięgu wynoszącym zaledwie 16 km.

Po latach pojawiły się elektryczne hulajnogi i deskorolki. Dużo tańsze, szybsze, o większym zasięgu. Obecnie hulajnogi elektryczne podobnie jak rowery można wynająć na minuty w każdym większym mieście świata. Nową można kupić już za kilkaset złotych. Segway PT to wydatek co najmniej 10-krotnie większy.

Dziś pożegnaliśmy się z Segwayem, pewną rozpoznawalną ikoną tamtego czasu. Ślepym zaułkiem, który jednak wpłynął na świat.

Przez 19 lat od premiery do dziś sprzedano zaledwie 140 000 pojazdów PT w różnych wersjach. Firma nie znika. W związku z zakończeniem produkcji podjęła decyzje o zwolnieniu 21 ludzi. Teraz skoncentruje się na bardziej dochodowych produktach, w tym hulajnogach. Segway czerpie też zyski z posiadanych patentów. Ale najbardziej znany był właśnie z Personal Transportera.

Źródło: Segway

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.