Apple prezentuje iPad

Bartek Wróbel - Thursday, 28 January 2010, 11:57

Komputerowy świat ogarnęło szaleństwo, po tym, jak Apple, w osobie samego Steve'a Jobsa zaprezentowało od dawna zapowiadany tablet.
IPad, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, ma być uzupełnieniem dla przenośnych urządzeń typu smartphone i laptopów. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z sieci, przeglądanie zdjęć, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, a także czytanie książek.

Apple_iPad


iPad ma pól cala (1,27 cm) grubości i waży 680 gramów. Wyposażony został w 9,7-calowy ekran dotykowy (z obsługą multi-touch), 16, 32 lub 64 GB pamięci flash oraz procesor 1 GHz Apple. Oprócz tego urządzenie posiada akcelerometr, kompas, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1 oraz obsługę 3G w niektórych modelach. Według zapewnień producenta czas pracy na baterii wynosi 10 godzin, a czas gotowości urządzenia ponad miesiąc.
Apple_iPad01

iPad ma być konkurencją dla Kindle Amazona dzięki możliwości wykorzystania urządzenia do czytania książek. W tym celu Apple udostępnił aplikację iBooks, a także w porozumieniu z pięcioma dostawcami treści uruchomił iBook Store, gdzie można kupić książki w formacie ePub.
Apple_iPad02

iPad będzie dostępny z modułem 3G, jak i bez niego. Użytkownicy w Stanach będą mogli skorzystać ze specjalnych taryf przygotowanych razem z AT&T (14,99 USD za transfer 250 MB oraz 29,99 USD za nielimitowany transfer). Oferty dla użytkowników spoza USA mają być dostępne w okolicy czerwca/lipca. Jak zapewnia Steve Jobs urządzenie nie będzie posiadać sim-locka i będzie można używać z dowolną kartą sim.
Apple_iPad03

No i sprawa najważniejsza, czyli ceny. Przed premierą szacowano cenę iPada na 1000-1200 dolarów. Oficjalne ceny przedstawiają się następująco: 16GB, 32 GB oraz 64 GB wersje bez 3G mają kosztować odpowiednio $499, $599 oraz $699. Za wersje uzupełnione o 3G trzeba będzie zapłacić $629, $729 oraz $829. Wersja z samym WiFi ma być dostępna w ciągu następnych dwóch miesięcy. Na wersję z 3G przyjdzie nam poczekać miesiąc dłużej.

Tagi: , ,

Komentarze (6)
 1. belisarius pisze:

  Szykuje się kolejny hit. Szkoda tylko, że za mało zarabiam aby sobie na niego pozwolić ;-( (przynajmniej na razie)

 2. biken pisze:

  jeśli było by to w zł to biorę od ręki.

 3. wredniak pisze:

  @biken – w tej cenie w złotówkach rozsądnego telefonu nie kupisz w tej cenie

 4. BD pisze:

  iPad to nic innego jak powiększony iPhone. Mamy zamkniętą platformę na której nie da się (jeszcze) instalować aplikacji z innego źródła niż AppStore. To spory minus i moim zdaniem Apple powinno iść bardziej w stronę systemu z MacBooków. Jednak jeszcze większym minusem w przypadku tego typu urządzeń jest brak wielozadaniowości! O ile w iPhonie dało się bez tego żyć to tutaj myślę, że problem będzie bardziej doskwierać.

  Poza tym co napisałem powyżej iPad ma sporo zalet i jeszcze więcej zmieni. Taka zamknięta platforma może okazać się ciekawym rozwiązaniem do sprzedaży treści (książki, artykuły, gazety). Apple ma odpowiednie narzędzie w postaci iTunes które lekko zmodyfikowane da możliwość nawet małemu wydawnictwu oferować swoje treści sporej grupie odbiorców. Właściwie to wydawca może okazać się zbędny ponieważ każdy autor przy odrobinie dobrej woli sam będzie mógł oferować swoje treści tą drogą.

  Ceny są trochę wysokie bo za wersję z większą pamięcią i 3G trzeba już sporo zapłacić!. U nas będzie to jeszcze więcej (doliczcie podatki, cła). Jest jednak szansa, że polscy operatorzy GSM wprowadzą iPada jako uzupełnienie dla swoich mobilnych internetów i wtedy cena może spaść do rozsądnych rozmiarów.

 5. arkasza pisze:

  Cóż, kolejny gadżet dla wszelkiej maści „fryzjerów”, stylistów i innych spedalonych fanboyów…

 6. BD pisze:

  @arkasza: z tym to się akurat nie zgodzę. Urządzenie ma potencjał i pytanie czy Apple go umiejętnie rozwinie. Jeżeli tak to będziemy mieli kolejny hit. Jeżeli jeszcze w iPad 2 dodadzą obsługę wielowątkowości oraz domyślnie 3G to sukces będzie gwarantowany.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.