400 TB na taśmie Fujifilm

Radek Nimal - Wednesday, 01 July 2020, 12:47

Napędy magnetyczne kojarzą się większości z nas z prehistorią komputerów. Jednak taśmy LTO nadal w wielu firmach są podstawową formą archiwizacji danych. Fujifilm w krótkim sprawozdaniu zapowiada już kartridże o pojemnościach 400 TB.
LTO (Linear Tape-Open) to stworzona przez IBM technologia magnetycznej archiwizacji danych na taśmach zamkniętych w kartridżach. Stosowana jest chętnie tam, gdzie ilości danych są ogromne, ma znaczenie ich długotrwałe przechowywania ale dostęp do nich jest sporadyczny i nie musi być szybki.Obecnie nadal wykorzystywane jest ósme wcielenie taśm LTO-8 wprowadzonych już w 2017 roku. Oferują one pojemność surową 12 TB w pojedynczym kartridżu (30 TB dla kompresji 2,5:1). Fujifilm w krótkim sprawozdaniu zapowiedziało prace nad nowym nośnikiem taśmowym wykorzystującym związku żelaza i strontu SrFe (kojarzące się chociażby, choć występujące tam w zupełnie innych konfiguracjach, z silnymi magnesami). Obecnie w taśmach stosuje się związku baru i żelaza (BaFe). Wzrost upakowania danych wymaga rozdrobnienia partykuł magnetycznych, co w przypadku BaFe uniemożliwi och odczyt (zbyt słaba polaryzacja tak małych cząsteczek). Silniej magnetyczny SrFe ma pozwolić na uzyskanie taśm LTO o pojemności do 400 TB pojemności surowej. Według Fujifilm nastąpi to prawdopodobnie w 13 generacji LTO-13. Oznacza to, że na tak pojemne nośniki przyjdzie nam jeszcze poczekać.


Źródło: Blocks&Files

Tagi: , , , , ,

Komentarze są wyłączone

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.