Wytrzymałość kości 3D QLC wyższa niż zakładano

Radek Nimal - Tuesday, 11 July 2017, 14:39

Stosowanie komórek pamięci mogących przechowywać więcej bitów danych pozwala na produkowanie tanich, szybkich i pojemnych kości. Jednak są one znacznie mniej wytrzymałe od nośników opartych na SLC. Jak to wygląda w przypadku nowych pamięci 3D QLC NAND flash Toshiba?
Wzrost ilości bitów pamięci upakowanych w pojedynczej komórce powoduje wzrost ilości stanów napięcia, z którymi musi radzić sobie komórka pamięci. W komórkach SLC dozwolone są dwa stany, w MLC już będą to 4, w TLC 8 a w QLC aż 16. Powoduje to możliwość łatwiejsze powstawanie losowych błędów.


Wymaga to zastosowania technik korekcji. Jednocześnie zwiększa się napięcie w komórkach co znacznie skraca ich żywotność. Dlatego kości SLC są stosowano w topowych modelach napędów. Mimo niskich pojemności oferują znakomite osiągi i najlepszą wytrzymałość. Dlatego też kości QLC nie były dotychczas stosowane. Obliczano, że wytrzymają one zaledwie 100-150 cykli zapisu i kasowania. Nie jest to wynik, który umożliwia budowę na ich bazie napędów SSD.


Toshiba jako pierwsze zdecydowała się na wprowadzenie tego typu pamięci do oferty. Masowa produkcja planowana jest na końcówkę przyszłego roku. Obawiający się o wytrzymałość nowych kości powinni, według producenta, spać spokojnie. Obecnie Toshiba podaje, że pamięci 3D QLC NAND flash wytrzymają 1 000 cykli P/E. Jeżeli faktycznie tak się stanie, co kości QLC będą porównywalne pod względem wytrzymałości do TLC.


Źródło: AnandTech

Tagi: , ,

Komentarze (1)
  1. Paweł napisał(a):

    Myślę że porównano tu TLC w technice 2D i niskim wymiarem struktur typu 16nm z QLC w technice 3D i dość wyskoim wymiarem struktur. Jeżeli oba były by w 16nm nie było by tak dobrze.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.