Odtwarzacze Ultra HD Blu-Ray z HDR10+ od Panasonic

Radek Nimal - Tuesday, 09 January 2018, 10:30

Panasonic wprowadza na rynek najnowsze odtwarzacze Ultra HD Blu-ray Players z certyfikatem Ultra HD Premium. Dwa modele obsługują technologię dynamicznych metadanych HDR10+, czyli nową generację formatu HDR: DP‑UB820 (na zdjęciu) i DP‑UB420.
Dwa nowe odtwarzacze Panasonic Ultra HD Blu-ray — modele UB820 i UB420 — obsługują technologię dynamicznych metadanych HDR10+, która oferuje widzowi szereg korzyści dzięki optymalizacji wrażeń z oglądania dla poszczególnych scen. HDR10+ to nowa, otwarta, beztantiemowa platforma dynamicznych metadanych opracowana wspólnie przez wytwórnię filmową 20th Century Fox oraz firmy Panasonic i Samsung. Ponadto, w odpowiedzi na oczekiwania użytkowników, model UB820 obsługuje również Dolby Vision.

Układ 4K w urządzeniach jest oparty na opracowanym przez firmę Panasonic procesorze HCX (Hollywood Cinema Experience) przeznaczonym do odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray. Udoskonalono go poprzez zastosowanie unikatowego przetwarzania barw i gradacji w technologii wideo opracowanej przez Panasonic Hollywood Laboratory (PHL), czyli ośrodek badawczo-rozwojowy firmy odpowiedzialny za poprawę jakości obrazu Blu‑ray. Procesor HCX wprowadzony na rynek w ubiegłym roku odtwarza materiały wideo Ultra HD Blu-ray i 4K przesyłane za pośrednictwem internetu z niezwykłą precyzją kolorów i w optymalnej jasności.

W modelach UB820, UB420 i UB330/320 zastosowano oryginalną funkcję 4K Direct Chroma Up-scaling, która odpowiada za konwersję rozdzielczości Full HD na 4K w celu wyświetlenia pięknych kolorów.

W miarę jak coraz więcej treści na dyskach i w serwisach streamingowych jest dostępnych w standardzie HDR, zdolność optymalnego odtwarzania takiego sygnału staje się istotną cechą urządzeń. Poza szerokim spektrum kontrastu, obraz z odtwarzacza Ultra HD Blu-ray musi zachowywać najdrobniejsze detale zarówno w ciemnych, jak i jasnych obszarach. W tym celu w nowych odtwarzaczach Panasonic zastosowano unikatową technologię obejmującą trzy funkcje korekty HDR.

Telewizory kompatybilne z HDR wykorzystują mapowanie tonów w celu dopasowania zakresu jasności obrazu do statycznych metadanych w treści, jednak osiągnięcie optymalnego efektu nie zawsze jest możliwe i zależy od producenta lub parametrów konkretnego modelu. Przenosząc mapowanie tonów do odtwarzacza, można uzyskać stabilną jakość obrazu HDR niezależnie od telewizora. Oryginalne technologie analizy i przetwarzania obrazu Panasonic pozwalają odtwarzać obraz HDR z wyższą rozdzielczością, a mapowanie tonów jest wykorzystywane do korekty jasności treści. Nawet obrazy HDR w zwykłym standardzie HDR10 oraz programy telewizyjne są wyświetlane w optymalnej jakości.

W telewizorach, które nie są kompatybilne z technologią HDR (SDR TV) konwersja zakresu dynamicznego zapewnia wyświetlanie jaśniejszego i ładniejszego obrazu niż w przypadku zwykłych materiałów Blu-ray. Funkcja ta umożliwia maksymalizację ekspresji obrazu, co jest istotą Ultra HD Blu-ray.

Nowe modele są wyposażone w funkcję korekty HDR, która zapewnia wierne odtwarzanie ciemnych i jasnych obszarów obrazu niezależnie od warunków otoczenia. Ciemne sceny oglądane w jasnym pomieszczeniu są niekiedy słabo widoczne i mogą wymagać korekty jasności. Ze względu na różnice parametrów sygnałów HDR i SDR, dotychczas stosowane funkcje korekty są niewystarczające. W modelach UB820, UB420 i UB330/320 zastosowano oryginalną technologię optymalizacji sygnału wideo HDR, która umożliwia swobodną regulację jasności obrazu HDR. Za pomocą przycisku ustawień HDR na pilocie zdalnego sterowania użytkownik może wybrać optymalne ustawienie w zależności od warunków otoczenia.

UB820 obsługuje analogowy 7.1-kanałowy dźwięk poprzez bezpośrednie podłączenie do systemu kina domowego, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się realistycznym dźwiękiem przestrzennym. Każde złącze jest pozłacane, a co za tym idzie, odporne na utlenianie i utrzymuje wysoką przewodność sygnału.

Urządzenia z serii UB820 i UB420 są wyposażone w dwa wyjścia HDMI – osobne dla sygnału TV (wideo 4K) i audio do wzmacniacza. Rozdzielenie sygnałów audio i wideo pozwala wyeliminować szumy oraz poprawić jakość odtwarzania zarówno obrazu, jak i dźwięku.

Modele UB820, UB420 i UB330/320 zostały zaprojektowane z myślą o odtwarzaniu dźwięku w wysokiej rozdzielczości. Oprócz tradycyjnych formatów WAV/FLAC/MP3/AAC/WMA odtwarzają one również pliki muzyczne DSD (11,2 MHz/5,6 MHz/2,8 MHz) ALAC i AIFF.

Odtwarzacze Panasonic Ultra HD z 2018 roku można obsługiwać z wykorzystaniem poleceń głosowych Asystenta Google (wkrótce) i Amazon Alexa (wkrótce).

Poszczególne funkcje, takie jak szybkie przewijanie do przodu lub zatrzymanie odtwarzania, można włączyć poleceniem głosowym skierowanym do urządzenia z Asystentem Google lub Amazon Alexa, bez sięgania po pilot zdalnego sterowania. W przyszłości możliwe będzie także uruchamianie i obsługa aplikacji takich jak VOD.

Dwa modele z kolekcji na 2018 rok — UB820 i UB420 — obsługują serwisy 4K VOD (wideo na żądanie), w tym NETFLIX, YouTube i Amazon, oferując najlepsze wrażenia z rozrywki wideo dla użytkowników oczekujących bezkompromisowej jakości obrazu i dźwięku przy odbiorze transmisji internetowych.

Użytkownik odtwarzacza Panasonic Ultra HD z 2018 roku może również obejrzeć zawartość pliku wideo w jakości 4K (MP4) z aparatu fotograficznego lub kamery cyfrowej, a także przesyłać dane w formacie JPEG w rozdzielczości 4K, aby przywołać wspomnienia z wakacyjnych wyjazdów i podziwiać uchwycone w kadrze naturalne piękno.

Wszystkie te zaawansowane technologie mieszczą się w eleganckiej i kompaktowej obudowie, wykończonej w charakterystycznej dla urządzeń Panasonic stylistyce trójwymiarowego kryształu. Prosty, a zarazem przyciągający uwagę wygląd sprawia, że odtwarzacz pasuje do każdego telewizora z płaskim ekranem. Panel przedni odtwarzacza Ultra HD Blu-ray wykończono skośnymi cięciami ze wszystkich czterech stron, aby nadać mu subtelny, lecz niepowtarzalny wyraz.

Źródło: Panasonic

Tagi: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz jako anonimowy użytkownik. Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze jako użytkownik serwisu CDRinfo.pl

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.