Nowy rodzaj nośnika opracowany przez Polaków

Radek Nimal - Sunday, 17 September 2017, 23:55

Polscy naukowcy z Instytutu Fizyki PAN pracują nad całkowicie nowym rozwiązaniem magazynowania danych. Bity danych miały by być przechowywane przez fale spinowe. Pozwoli to przyspieszyć nośniki, wyeliminuje problem temperatury oraz znacznie zwiększy upakowanie danych a przez to pojemność.
Na czym polega sam pomysł? Jedną z fundamentalnych cech cząstek jest ich spin, czyli wirowanie woków własnej osi. W materiale jednolitym, w którym spiny wszystkich cząstek są ukierunkowane tak samo, wychylenie jednej z cząstek, czyli zmiana bieguna spinu, spowoduje naturalną chęć jej powrotu do stanu pierwotnego. Zanim to jednak nastąpi zmianę spinu wychwycą sąsiednie cząstki i chcąc się dostosować, również się wychylą. Zmiana stanu równowagi jednej cząstki spowoduje reakcję rozchodzenia się fali wychyleń spinu w materiale.


Nie da się kontrolować samego spinu. Naukowcy pracują zatem nad odpowiednimi materiałami, które pozwolą na manipulację falą spinową. Umieszczenie innego materiału w monolitycznej strukturze spowoduje konieczność zmiany właściwości fali spinowej. W tym kryje się też możliwość manipulacji samą falą a przez to umieszczanie w niej informacji.


Na razie trwają pracę nad dobraniem odpowiednich materiałów jako nośników fali. Wykonywane są one przez Instytut Fizyki PAN we współpracy z Uniwersytetem w Białym stoku, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf. Nie wiadomo, kiedy badania będą na etapie pozwalającym na testy prototypowych nośników.


Źródło: PAP

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.