Nowe funkcje w nowych nagrywarkach Pioneera

Loster - Tuesday, 20 November 2007, 10:20

Jak już wcześniej informowaliśmy, nowe nagrywarki DVD firmy Pioneer wyposażone są w nowe rozwiązania techniczne, które mają pozytywnie wpływać na jakość zapisu oraz odczytu danych. Poniżej opisaliśmy nowości, które pojawią się w zapowiedzianych modelach.
Technologia Disc-Resonance Stabiliser (stabilizująca płytę i zapobiegająca drganiom rezonansowym) kontroluje strumień powietrza powstającego poprzez obracającą się z dużą szybkością płytę, minimalizując w ten sposób możliwość wystąpienia chwilowego odkształcenia (wygięcia) się obracającego krążka.

Oprócz eliminacji wystąpienia błędów związanych z przepełnieniem bufora (Buffer Under Run) - zapewne mało kto pamięta nagrywarki bez tego systemu - technologia ta zawiera:
Funkcję Multi-Effect Liquid Crystal Tilt Compensator - umożliwiającą zapisanie danych z wysoką prędkością na nośnikach dwuwarstwowych, automatycznie kompensując ich nierówną grubość
(jakość wykonania co poniektórych nośników pozostawia wiele do życzenia i płyty te nie zawsze są idealnie wyważone) oraz mogące powstać podczas obracania się płyty chwilowe fizyczne odkształcenia (powstające przy działaniu siły odśrodkowej i przepływu powietrza na opisane powyżej nośniki)

Funkcję Ultra Dynamic Resonance Absorber - redukującą niestabilność i wibracje spowodowane niewyważonymi lub uszkodzonymi nośnikami, utrzymując integralność zapisu oraz wydajność podczas odczytu.

Funkcję Performance Adjusting Firmware - optymalizującą prędkość obrotową odczytywanej płyty w zależności od używanego przez użytkownika oprogramowania np. podczas odtwarzania filmów czy też odsłuchu muzyki prędkość obrotowa płyty zostanie automatycznie spowolniona aby zredukować do minimum ilość generowanego hałasu.

Funkcję PowerRead - istnieje różnica w sposobie odczytu płyt w różnych formatach poprzez urządzenia Audio/Video i komputery PC. Jeżeli odtwarzany jest materiał video (film) z płyty DVD Video i laser odczytujący dotrze do uszkodzonych fizycznie sektorów (których odczyt jest utrudniony) odtwarzanie takiego filmu zostanie przerwane. Funkcja PowerRead pozwoli automatycznie ominąć uszkodzone i nieczytelne sektory z odczytywanej płyty i dokończyć odtwarzanie filmu.

Funkcję PURE READ - polegającą na kompensacji trzasków i innych artefaktów powstających przy zgrywaniu ścieżek audio z porysowanych i zakurzonych nośników Audio CD. Często przy próbie zgrania ścieżek audio z porysowanych płyt zdarza się, że w zgranym materiale słyszalne są trzaski i inne deformacje. Częściowo idea działania funkcji "PURE READ" nie jest nowa i polega ona na wielokrotnej próbie odczytu uszkodzonych sektorów i odzyskania znajdujących się tam danych.

Nowością jest zmiana parametrów odczytu poprzez zmniejszenie lub zwiększenie mocy lasera oraz zmianę kąta padania wiązki lasera. Algorytm zaimplementowany w firmware napędu na podstawie obliczeń pozwala wybrać najlepszy rezultat odczytu i wysłać go do komputera. Aby próba odczytu płyty nie trwała zbyt długo każdy uszkodzony sektor odczytywany będzie maksymalnie 40 razy.

PURE READ oferuje 3 tryby odczytu (które mogą być zmienione przez użytkownika przy wykorzystaniu oprogramowania "QuietDrive utility" dołączanego do nagrywarek Pioneera obsługujących funkcję PURE READ):

 • Perfect Mode - jeżeli po wielokrotnym odczycie uszkodzonego sektora (sektorów) system PURE READ nie będzie w stanie wybrać najlepszego rezultatu, napęd zaprzestanie odczytu danych
 • Master Mode - po wielokrotnym odczycie uszkodzonego sektora (sektorów) system PURE READ wybierze najlepszy rezultat i wyśle dane do komputera
 • Standard Mode - napęd nie będzie korzystał z nowych rozwiązań i pozwoli zgrać odczytywany materiał w taki sam sposób jak standardowe napędy DVD Pioneer'a (sektory nie będą wielokrotnie odczytywane)

Źródło: CDR-Info.com

Tagi:

Komentarze (4)
 1. lee99 napisał(a):

  je¿eli to bêdzie skuteczne to git 😀 nic tylko kupowaæ hehe 😛

 2. Belisarius napisał(a):

  poczekasz a¿ dotrze do Europy, ewentualno¶æ to import z Kraju Wchodz±cego S³oñca

 3. AresKomputer napisał(a):

  Zobaczymy tylko ¿e mi to wygl±da w du¿ej mierze na rozwi±zanie "softwaerowe" wiêc sam napêd wcale nie musi byæ rewelacyjny.
  Natomiast do fajnych nazw ju¿ siê przyzwyczaili¶my i zazwyczaj cudne systemy np. antywibracyjne sprowadzaj± siê do kawa³ka podk³adki lub np gumki.

 4. sterownik napisał(a):

  potrzebje sterownik

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.