Gramofony Technics na CES

Radek Nimal - Thursday, 11 January 2018, 11:16

Oferta gramofonów Technics, znanego z techniki napędu bezpośredniego i najwyższych parametrów, została poszerzona nowe elementy zestawów audio klasy referencyjnej, czyli gramofon z napędem bezpośrednim SP10‑R oraz system gramofonowy SL‑1000R.
Legendarna seria gramofonów z napędem bezpośrednim SP-10, zaprojektowana i wykonana z myślą o najlepszym odtwarzaniu analogowych płyt winylowych, oraz towarzyszące im systemy gramofonowe napędu bezpośredniego, stały się synonimem techniki napędu bezpośredniego oraz symbolami marki Technics, która wciąż wzbudza podziw i lojalność audiofilów na całym świecie.

Opierając się na tym imponującym dziedzictwie, SP10-R i SL-1000R stanowią nowy punkt odniesienia dla nowoczesnej techniki gramofonów wysokiej wierności odtwarzania i zajmują czołową pozycję na rynku na miarę nowej ery.

W modelu SP10-R zastosowano dwucewkowy dwuwirnikowy bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego z cewkami po obu stronach 12‑biegunowego, 18‑cewkowego napędu o wystarczająco wysokim momencie obrotowym, aby bez wysiłku napędzać ciężki talerz. Zapewnia do stabilne obroty przy kołysaniu nieprzekraczającym 0,015% lub mniej, co jest wartością uznawaną za granicę możliwości pomiarowych.

Gramofon ma również imponujący talerz z obciążeniem mosiężnym o grubości 10 mm, wzmocniony wolframowymi ciężarkami na obwodzie zewnętrznym. Masa mosiężna jest laminowana na odlewie ciśnieniowym aluminium, co daje całkowitą masę talerza około 7,9 kg i masę bezwładnościową około 1 tcm. Do tylnej powierzchni przymocowana jest guma tłumiąca, która eliminuje niepożądane wibracje. Tworzy to trójwarstwową konstrukcję dla uzyskania jeszcze większej sztywności i zapewnienia doskonałej charakterystyki tłumienia wibracji.

Aby osiągnąć dalszą redukcję szumów, jednostka sterująca jest oddzielona od jednostki głównej, a jej zasilacz impulsowy jest wyposażony w unikalną technikę, która zapewnia zasilanie przy minimalnych szumach poprzez nowo opracowany „obwód redukcji niepożądanych szumów”. Ponadto komunikacja między jednostką główną a jednostką sterującą została zaprojektowana w taki sposób, aby opierała się skutkom szumu zewnętrznego przy jednoczesnym zwiększeniu niezawodności. Te środki redukcji szumu pozwalają SP-10R osiągnąć najwyższy wskaźnik sygnał/szum na świecie.

System Technics SL-1000R jest wyposażony w uniwersalne ramię typu S z lekkiej rurki magnezowej o silnym tłumieniu drgań. W ramieniu z zawieszeniem kardanowym zastosowano łożyska o wysokiej precyzji, a wysoko wykwalifikowani japońscy rzemieślnicy zmontowali i wyregulowali ten element pod kątem wysokiej czułości ruchu początkowego i precyzyjnego trafiania w rowki płyty. W celu uzyskania intensywnego dźwięku w okablowaniu wewnętrznym zastosowano przewody z miedzi beztlenowej (OFC). Dzięki temu sygnał muzyczny jest przekazywany z wkładki bez tłumienia i strat energii muzycznej zapisanej w rowkach.

Podstawa, na której zamontowano ramię, jest mocno zintegrowana z gramofonem. Aby zapewnić wyjątkową jakość odtwarzania przez ramię, pozycje łożysk ramienia i talerza oraz igły nie zmieniają się, tworząc strukturę, w której wpływ wibracji spowodowanych sztywnością materiałów podstawy gramofonu jest minimalny.

SP-10R został zaprojektowany tak, aby był całkowicie wymienny z poprzednimi modelami serii SP-10, takimi jak SP-10MK2 i SP-10MK3. Aby użytkownicy mogli nadal używać podstaw i talerzy z poprzednich systemów, kształt i rozmieszczenie śrub zostały zaprojektowane w sposób zapewniający całkowitą kompatybilność wsteczną. Jednostka sterująca również jest dopasowana pod względem kształtu i wymiarów do jednostki zasilającej SP-10MK2, co umożliwia bezproblemową wymianę.

Źródło: Panasonic

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz jako anonimowy użytkownik. Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze jako użytkownik serwisu CDRinfo.pl

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.