Dysk kwarcowy w kosmosie

Radek Nimal - Monday, 12 February 2018, 12:45

Elon Musk wysłał w kosmos samochód Tesla Roadster na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy. A w samochodzie – nośnik optyczny. Dość wyjątkowy – technologia w nim zastosowana zapewni możliwość jego odczytu po dowolnym czasie. Zapis przepadnie dopiero wraz z końcem Wszechświata.
Dysk kwarcowy ma trwałość obliczoną na 13,8 miliarda lat, czyli dokładnie tyle, ile ma według fizyków istnieć znany nam Wszechświat. Jak sama nazwa wskazuje nośnik wykonany jest z kwarcu. Dane w nim zostały zapisane przez femtosekundowy laser. Opracowany on został na Universytecie Southampton.

Dzięki działalności Arch Mission Foundation stworzono dwa nośniki kwarcowe. Zapis na nich odbywa się w trzech warstwach nanostruktur a odczyt odbywa się pod różnymi kątami, co pozwala dekodować kolejne partie danych. Ta trójwymiarowa struktura zapewnia możliwość przechowania na nośniku 3,75” aż 360 TB. Nośniki wyprodukowane na potrzeby misji kosmicznej są znacznie mniejsze i mniej pojemne.

Dwa istniejące nośniki noszą numery 1.1 oraz 1.2. Pierwszy z nich trafił do prywatnej biblioteki Elona Muska, drugi – w kosmos. Co zostało na nich zapisane? Trylogia Asimova – Fundacje, Fundacja i Imperium oraz Druga Fundacja.

Źródło: Arch Mission

Tagi: , , ,

Komentarze (3)
  1. Marcin napisał(a):

    kątami a nie „kontami”

  2. Radek Nimal napisał(a):

    faktycznie, dziękuję za czujność 🙂

  3. Aulog napisał(a):

    „Na w samochodzie – nośnik optyczny.” – ale o co chodzi? 😉

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz jako anonimowy użytkownik. Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze jako użytkownik serwisu CDRinfo.pl

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.