Broadcast 8K na BD

Radek Nimal - Tuesday, 13 February 2018, 16:12

Blu-Ray Disc Association rozpoczęła licencjonowanie formatu Blu-Ray umożliwiającego bezpośrednie nagrywanie broadcastu w jakości 4K/8K.
Nagrywanie i archiwizacja broadcastów w wysokich rozdzielczościoach jest bardzo popularne w Japonii. Głównie w ten rynek celuje BDA z nowym standardem Blu-Ray. Obejmie on zarówno płyty BD-R jednokrotnego zapisu jak BD-RE wielokrotnego.

Najważniejsze jest zapewnienie stabilnego stałego minimalnego poziomu zapisu na określonym poziomie. W przypadku broadcastu 8K może on potrzebować nawet 100 Mbps. Przekłada się to na zapis z prędkością 4x dla płyt BD XL. Od niedawna są już nośniki BD-RE XL mogące sprostać tym wyamaganiom.

Płyta o pojemności 128 GB umożliwi zapis dwóch godzin materiału 8K przy bitrate 100 Mbps. Kodowanie HEVC pozwala na rozdzielczość 8K przy 60 FPS z HDR. Standard dla zapisu broadcastu będzie też wspierał kodowania MPEG4-AAC i MPEG4-ALS dla audio. Nagrywarki sygnału satelitarnego będą zgodne z systemem ochrony AACS2.

Źródło: BDA

Tagi: , , , , , ,

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz jako anonimowy użytkownik. Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze jako użytkownik serwisu CDRinfo.pl

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.