1 TB na Archival Disc

Radek Nimal - Thursday, 31 August 2017, 07:14

Panasonic planuje zwiększenie pojemności Archival Disc z obecnych 300 GB do 500 GB a nawet 1 TB w najbliższej przyszłości.
Taki wzrost pojemności otworzy nowe perspektywy w dziedzinie przechowywania tzw. zimnych danych – informacji, które muszą być zarchiwizowane, ale są stosunkowo rzadko potrzebne. W takich zastosowaniach nośniki optyczne są nadal idealnym rozwiązaniem – nie wymagają super warunków, zasilania do podtrzymania pamięci i wytrzymują długie lata bez utraty danych (oczywiście dyski archiwizacyjne, a nie tanie płyty do zastosowań domowych).


Panasonic opracował wspólnie z Facebookiem w marcu ubiegłego roku system archiwizacji Freeze Ray. Wykorzystuje on nośniki Archival Disc do długotrwałego magazynowania zimnych danych. Moduł posiada 12 dwustronnych płyt 300 GB, co przekłada się na pojemność 3,6 TB danych. Jeden rząd modułowy pozwala na przechowanie 273 TB a szafa rackowa, mieszcząca 7 modułów – 1,9 PB. Co ważne – transfery są porównywalne do uzyskiwanych na HDD. W dodatku magazyny są kompatybilne z macierzami RAID 6, przez co można jednocześnie podnieść i szybkość dostępu do informacji, jak i jej bezpieczeństwo. Wykorzystanie w takich systemach ponad trzykrotnie pojemniejszych płyt przełoży się na znaczny wzrost opłacalności stosowania Archival Disc do długotrwałego magazynowania informacji.


Źródło: CDRinfo

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.