28.lutego.1999
Plextor PlexWriter 8/20

(update 7 luty 2000)

W komplecie z napędem oprócz instrukcji dostajemy dwie czyste płyty CDR, stalowy drucik do awaryjnego wysuwania płytek z napędu, śrubki, pare zworek, oraz zestaw oprogramowania:
- WinOnCD v3.6 - universalny kombajn do nagrywania płyt CDR
- Plextor ManagerTM - uruchamiany wraz ze startem Win9X pozwala na zrzucanie ścieżek audio, kopiowanie płyt metodą Disc-at-Once (warunek: musimy posiadać napęd cd-rom firmy Plextor :)), odtwarzanie płyt audio, odtwarzanie plików mpeg (DAT), etc.
     Napęd posiada cztery diody sygnalizujące aktualny stan urządzenia, oraz dodatkowy przycisk do odtwarzania płyt audio. Producent zrezygnował ze stosowanej do tej pory caddy na rzecz tacki. Z tyłu urządzenia zamontowany jest mały cooler, który podczas pracy skutecznie chłodzi nagrywarkę. Nagrywarka jest obsługiwana przez większość oprogramowania dostępnego na rynku, m.in. przez:

- Adaptec Easy Creator w wersji od 3.5b
- CDRWin w wersji od 3.7a
- Disk Juggler w wersji od 1.05.271
- Nero Burning Rom w wersji od 4.06
- WinOnCD 3.6

    Po paru dniach intensywnego przegrywania różnych rodzajów płyt (dane, audio, etc) i nagrywania na różnych rodzajach nośników (TDK, Verbatim, Kodak, Ricoh, Ritec, noname, itp) nagrywarka spisywała się perfekcyjnie. Co ciekawe, nie miałem żadnych problemów z nagrywaniem płyt noname z maksymalną prędkością. Średni czas nagrania płyt zawierających ok. 650-680 MB danych z prędkością x8 wynosił ok. 9-10 min. Po nagraniu 20 płyt z rzędu, zawierających dane oraz muzykę z prędkością x8 napęd był ledwo ciepły. Również przegrywanie płyt w locie przebiegało bezproblemowo (jako źródło posłużył CD-ROM Plextor UltraPlex x40 SCSI). Jedynym problemem był overburning. Po przegraniu płyty korzystając z overburningu napęd zawieszał się. Pomagał reset komputera ;(. Na szczęście przegrane płyty były w pełni sprawne.

Zalety:

- ośmiokrotny zapis
- bezproblemowy overburning
- bufor 4MB
- flashrom (do łatwego upgrade'u biosa)
- układ chłodzenia napędu (napęd praktycznie się nie nagrzewa)
- 4 diody sygnalizujące pracę urządzenia
- przyciski play - stop
- szybki odczyt danych (x20 max)
- obsługa wszystkich znanych standardów (wyjątek - patrz wady) włącznie z trybem RAW (który jest zaimplementowany w nagrywarkach wyprodukowanych po marcu 1999 i z biosem min. v1.07)


Wady:

- brak zapisu płyt CDRW
- brak zapisu CD TEXT
- brak możliwości zapisu z prędkością x6
- CENA
- zawieszanie się napędu przy overburningu


Dane techniczne:

- wewnętrzny
- transport płyty za pomocą tacki (tray)
- zapisuje dane z prędkościami x8, x4 oraz x1
- odczytuje dane z maksymalną prędkością x20
- średni czas dostępu 170ms
- bufor 4MB !!!!
- interfejs Fast SCSI (10MB/sek.)
- obsługuje SCAM
- posiada flashrom dla łatwego upgrade'u biosa
- wbudowany wiatrak, chłodzący nagrywarkę
- odczytuje płyty CDRW
- czyta CD-TEXT
- obsługuje następujące standardy: CD-DA, CD-ROM (Mode 1), CD-ROM (Mixed Mode), CD-ROM, CD-DA, CD-ROM XA, Mode 2 Form 1, Mode Form 2, Mode 2 Mixed Form, CD-I, Photo CD, CD-EXTRA, zapisuje płyty w formatach: ISO 9660-HFS, Rockridge, PhotoCD, Video CD, CD-I, CD-Extra (CD-Plus), RAW, Enhanced CD, CD-R, CD+G, CD-Midi, supportuje Disc-at-Once, Track-at-Once, Multisession, zapis pakietowy

Na koniec małe podsumowanie:

    Jeżeli ktoś doszedł do wniosku, że nagrywanie płyt z prędkością x4 jest stanowczo za wolne i szuka dobrej, niezawodnej nagrywarki SCSI, to powinien pomyśleć nad zakupem Plextora PX-R 820 Ti. Za wydaną, niemałą kwotę otrzymujemy w pełni profesjonalne i wydajne urządzenie do nagrywania płyt. Pozstaje mieć tylko nadzieję, że w nowszej wersji biosu producent wyeliminuje zawieszanie się napędu podczas overburningu.

Misiek4